Druga książka Marii Orciuch, zatytułowana Osobliwy zakątek i kontynuująca opowieści z bardzo dobrze przyjętego przez czytelników debiutu autorki, od czerwca 2017 r. jest dostępna w księgarniach internetowych.

Debiutancka książka Gdy dojrzeją śliwki, której kanwą było dzieciństwo autorki przypadające na czasy PRL, ukazała się nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w 2016 r. Ta ciepła, dowcipna opowieść przenosi czytelnika do małego miasteczka lat 60. XX w. Pełna wartkiej akcji i niesamowitych przygód, pisana lekkim językiem, fragmentami nacechowanym lokalną gwarą, przywołuje minione czasy i budzi wspomnienia, rozśmiesza, ale i wprawia w zadumę.

Okres PRL, dla jednych szary i ponury, zarówno w pierwszej, jak i drugiej książce Marii Orciuch jest przedstawiony w pogodny i pełen humoru sposób, przywołujący z tamtych lat to, co warte zapamiętania: podwórkowe zabawy, niepowtarzalny smak ówczesnych słodyczy, kuligi konne, zapach kawy Orient, pluskanie w jeziorze, brzmienie płyt z adaptera. Całość okraszona jest niejednym figlem, który doprowadza i bohaterów, i czytelnika do kanonady śmiechu – albo też przyprawia o gęsią skórkę.

Narratorką i główną bohaterką książek jest Adrianna Schmidt, od urodzenia zwana przez wszystkich Misiem. Pieszczotliwy pseudonim nie powinien jednak zwieść czytelnika. „Czasami jestem zwykłym dzieckiem, kiedy indziej osobą prawie dorosłą, a niektórzy uważają, że po prostu brak mi piątej klepki” – mówi o sobie Miś, inteligentna, bystra, odrobinę sarkastyczna i nad wyraz dojrzała jak na swój wiek dziewczynka. Na każdym kroku towarzyszy jej Ten Drugi – wyimaginowany przyjaciel, a zarazem alter ego bohaterki, które odpowiada za wszelkie psoty i cięty języczek, ale także popycha do odkrywania rozmaitych tajemnic.

Dalszy ciąg przygód Misia śledzimy w Osobliwym zakątku, drugiej książce wydanej w maju 2017 r. Tym razem, wraz z początkiem letnich wakacji, główna bohaterka wyjeżdża na wieś. Początkowo broni się przed tym, lecz ostatecznie zgadza się wyruszyć do miejsca, gdzie podobno nie dzieje się nic ciekawego i jest wprost niewyobrażalnie nudno. O tym, jak bardzo mylne jest to przekonanie, czytelnik dowiaduje się całkiem szybko, towarzysząc Misiowi w przygodach, które bawią, przerażają, uczą, a niekiedy wyciskają łzy wzruszenia. Pod płaszczykiem beztroskich, czasem wywołujących szybsze bicie serca wydarzeń kryje się jednak drugie dno, które odbiorca musi odkryć sam…

Osobliwy zakątek to książka, którą czyta się z zapartym tchem. Młodym czytelnikom dostarczy wielu wrażeń oraz okazji do śmiechu i kontemplacji, a starszym przypomni też wiele z ich własnego dzieciństwa. Publikacja jest do nabycia w księgarniach internetowych i na stronie wydawcy: www.lsw.pl.

Share This